DISTRIBUIȚI

Pe stadionul raional „Olimpiada-80” s-a desfășurat meciul, în care FC Sângerei, echipa gazdă a primit echipa FC Fălești, câștigătoarea turneului în Divizia B, seria Nord. La meciul cu campioni băieții noștri au ieșit extrem de motivați, numai că victoria în această joacă garantau locul 2 în clasamentul final. Și deodată, deja în primele zece minute a meciului, fotbaliștii din Sângerei au nimerit de 2 ori în poarta adversarilor! S-au evidențiat Vladimir Vasilevschi și Ștefan Muntean, autorii golurior. În prima repriză a meciului jucătorii noștri au păstrat inițiativa, dar din păcate, multe ocazii de a marca goluri nu au fost folosite.

După repaus oaspeții au jucat mai activ. Astfel în minutul 53 Robert Turava (directorul Școlii de Sport din Fălești) a marcat un gol de răspuns în poarta apărată de portarul FC Sângerei Petru Coroliuc. În pofida faptului că faleștenii au jucat mai agresiv și au avut mai multe ocazii de gol în a doua parte de meci, totuși, jucătorii clubului nostru au rezistat presiunea formației din Fălești. Mai mult, spre sfârșitul jocului atacanții echipei noastre au marcat încă două goluri, din care arbitrul meciului A.Gârneț (nu este clar de ce) a socotit numai unu, care din nou a înscris Vladinir Vasilevschi. În total – victoria cu scorul 3:1 și locul 2 în clasamentul final a campionatului Moldovei, Divizia B, seria Nord. FC Pepeni, a doua echipă a raionului a jucat ultimul meci la Soroca împotriva formației „Inter” și a cedat cu scorul 0:1.