Cupa își cunoaște finalistele

346
DISTRIBUIȚI

Duminica, 14 aprilie la Prepelița  și Țambula au avut loc meciurile din semifinala Cupei raionului la fotbal. Echipa “Avântul” Prepelița pe terenul propriul a primit echipa   “Atletic” Copăceni. Favorita în acest meci era echipa Atletic, care în primele minute de joc a avut câteva momente clare de a deschide scorul, dar în calea mingii era portarul ori loviturilor înaintașilor erau pe lângă poartă. Totuși echipa oaspete prima a deschis scorul prin o lovitură de la 11 metri. Văzându-se conducătoare echipa din localitate a forțat jocul și în unul din atacuri a egalat scorul.

În a doua repriză ambele echipe au jucat dur, nu au realizat momentele de gol și de a obține Victoria. Au fost necesare încă două reprise a câte 15 minute pentru a aprecia echipa învingătoare.

Fotbaliștii din Prepelița în urma unui atac și a bâlbâielii apărătorilor echipei Atletic au reușit să majoreze scorul de 2:1, care a fost menținut până la sfârșitul meciului.  Este de menționat arbitrajul meciului: brigade de arbitri Nicolae Sava la centru, arbitrii de linie Eugen Stefciuc și Aurel Patron necătând la presiunile făcute asupra lor din partea administratorilor echipelor și a suporterilor au ținut meciul sub control până la final.

În cel de-al doilea meci la Țambula echipa “Pișcevic” a găzduit echipa “Cristal” orașul Biruința. Prima repriză sa terminat cu scorul 1:1, meciul se apropia de sfârșit și scorul rămânea neschimbat. La un moment s-a simțit oboseala fotbaliștilor din echipa Pișcevic, de care foarte bine s-au folosit cei de la Cristal. În ultimele 5 minute de joc au reușit să marcheze de trei ori, cu scorul de 4.1 echipa Cristal și-a asigurat locul în meciul final pentru Cupa  raionului care se va petrece pe data de 9 mai pe stadionul orășenesc din or. Sângerei.