CF Sângerei- campioană

46
DISTRIBUIȚI

Campionatul raional la minifotbal ediția anului 2024 a avut un număr record de echipe, 17 la număr. Aceasta ne vorbește despre popularitatea acestui joc cu balonul rotund în rândurile tinerilor. Toate echipele au fost repartizate în cinci zone: or. Sângerei, satele Prepelița, Ciuciuieni, Bilicenii Vechi și Heciul Nou în care sau jucat meciurile preliminare. Echipele câștigătoare a zonelor, duminică 17 martie au jucat meciurile finale pentru aprecierea campioanei. Pe stadionul de minifotbal a Școlii Sportive “D. Atanasov” au disputant meciurile echipele “Victoria” or. Sângerei “Cristal” or. Biruința “Avântul ” Prepelița , iar pe stadionul din preajma benzinăriei Lukoil au jucat meciurile echipele “CF Sângerei” primăria Sângerei,  “FC Rădoaia” s. Rădoaia  “Rapid ” Marinești. În urma disputării meciurilor în marea finală au ieșit echipele “Victoria” or. Sângerei “Cristal” or. Biruința și “Rapid ” Marinești.

Primul joc pentru locurile trei și patru a fost între echipele “Victoria” or. Sângerei și “Rapid ” Marinești., chiar din primele minute de joc s-a evidențiat superioritatea jucătorilor echipei Victoria care au învins echipa Rapid cu scorul categoric de 5:0. În cel de-al doilea meci al marei finale pentru aprecierea echipei campioane a campionatului la minifotbal sau duelat echipele “Cristal” or. Biruința și “CF Sângerei” primăria Sângerei. Prima repriză a meciului a fost câștigată de echipa Cristal Biruința cu scorul de 1:0, repriza a doua a început cu atacurile jucătorilor sângereieni care au dominat pe tot parcursul ei și au creat multiple momente de a egala scorul, dar mingea nici ca cum nu intra în poartă. Totuși, în urma unui atac rapid echipa CF Sângerei a reușit să egaleze scorul. Timpul regulamentar de joc s-a finalizat cu scorul de 1:1.

Au urmat câte 3 lovituri de departajări. Fotbaliștii echipei CF Sângerei au realizat două lovituri , iar cei ai Cristalului nici una. Cu scorul final de 3:1 echipa CF Sângerei  a devenit învingătoarea Campionatului raional de minifotbal ediția anului 2024. Echipei campioane i s-a înmânat din partea Serviciului Tineret și Sport a Consiliului raional Sângerei diplomă de gradul I, premiul bănesc și Cupa. Echipele clasate pe locul 2 și 3 ( Cristal Biruința și Victoria Sângerei) le-au fost decernate  diplome de gradul corespunzător și premii bănești.

Toate celelalte echipe participante au fost menționate cu diplome ale Consiliului raional. Campionatul raional la minifotbal a fost organizat de către Agenția Teritorială de fotbal Sângerei în comun cu Serviciul Tineret și Sport a Consiliu Raional Sângerei.