Telenești alocă 2 milioane lei pentru  acordarea  unei ore suplimentare în  clasele primare

Telenești alocă 2 milioane lei pentru  acordarea  unei ore suplimentare în  clasele primare

15
DISTRIBUIȚI

 Pentru noul an de studii, 2025 – 202CR 6, Consiliul Raional Telenești a pregătit  copiilor și elevilor multe surprize relevante: renovări, dotări ale instituțiilor școlare, dar una dintre inițiativele surpriză ni se pare deosebit de semnificativă, prin amploarea și impactul ei asupra educației copiilor.

Este vorba despre inițiativa președintelui raionului, Iurie Tulgara, care a fost susținută unanim de consilierii raionali la ședința ordinară din iulie curent – acordarea unei ore suplimentare elevilor claselor primare din toate instituțiile  școlare, pentru pregătirea temelor de acasă. Argumentul președintelui raionului  este că temelia educației copilului se clădește din clasele primare  a fost acceptat și încuviințat de întreaga asistență.

Menționăm, că, la aceeași ședință, Consiliul Raional și-a asumat acoperirea cheltuielilor de salarizare a învățătorilor, care vor desfășura această oră, deosebit de importantă atât pentru elevii claselor primare, cât și pentru părinții lor, care vor avea certitudinea, că, în prima jumătate a zilei, copiii sunt în securitate, sunt alimentați și se întorc acasă cu temele pregătite pentru a doua zi.

Prezentă la ședința Consiliului Raional, Viorica Zară, șefa Direcției Generale Educație,  în Raportul despre activitatea instituțiilor școlare în anul de studii precedent, a trecut în revistă și alte realizări  de îmbunătățire a infrastructurii instituțiilor școlare, de organizare a odihnei de vară, care au fost posibile datorită sprijinului din partea conducerii raionului Telenești și a parteneriatului productiv și eficient cu Consiliul Raional și consiliile administrației publice de nivelul I.

 ,,Ideea este una extraordinară și pare-se este în premieră pentru întreaga republică. Astfel această oră de meditație sub supravegherea pedagogului disciplinează elevul, ăi stimulează capacitatea de însușire a materialului astfel spre sfârșitul zilei părintele se poate convinge că tema pentru acasă poate fi lesne însușită. Investiția de 2 milioane lei anual oferită pentru această oră de meditație este cu siguranță una tot așa de eficace precum orice investiție în educație”, a remarcat Taisia Panfilov, veterană în educație, originară din raionul Telenești. 

,,Au rămas zile numărate până la demararea noului an de studii.

Grație deciziei actualei guvernări privind alimentația gratuită a tuturor elevilor claselor I-IX și deciziei Consiliului Raional Telenești din 29 iulie 2025 privind acordarea unei ore suplimentare de pregătire a elevilor din treapta primară, pășim cu multă încredere în anul de studii 2025-2026 și în pregătirea copiilor noștri pentru un viitor european”, a menționat la rândul său Iurie Tulgara, președintele raionului.