„Dicția-Arta vorbirii”, un nou serviciu la Biblioteca din Telenești

„Dicția-Arta vorbirii”, un nou serviciu la Biblioteca din Telenești

94
DISTRIBUIȚI

Sectorul Împrumut la domiciliu pentru clasele a 5-9 de la Biblioteca Publică Telenești  a lansat Serviciul Nou de Bibliotecă care poartă genericul  „Dicția-Arta vorbirii” destinat  elevilor de vârstă  adolescentină, ideea care a venit  din partea părinților și pedagogilor.

”Avem nevoie de asemenea instruiri dar fiind interesul pentru viitoare profesii care necesită abilități în comunicare și anume în jurnalism, jurisprudență, funcționari publici, pedagogi, viitori slujitori ai cultelor, etc. La bibliotecă ni s-a spus  că un asemenea serviciu poate fi lansat. Astfel zilele trecute am avut prima activitate la care au participat  12 elevi”, ne spune Tamara Petică, coordonatoare de proiect.

În calitate de formator  evoluează Inga Petica, actriță la teatrul ”Luceafărul” , specialistă în dicție și comunicare pentru copii, lector la Academia TV care a vorbit celor prezenți despre obiectul ”Artei vorbirii” și a prezentat anatomia și fiziologia aparatului respirator, principalul instrument al unui orator bun:

 ”Prin exerciții de respirație și pronunțare cu ajutorul frământărilor de limbă a demonstrat copiilor cât e de important să vorbim bine și corect ca cei din jur să ne asculte. La ședința de astăzi au fost prezenți elevi din clasele a III -VII-a de la gimnaziul „Mihai Eminescu” din Telenești. Sperăm că duminică vom avea mai mulți solicitanți de a deveni măieștri ai artei oratorice”, ne-a spus la rândul ei Inga. 

Remarcăm că Biblioteca publică  ”Vasile Alecsandri” din Telenești dispune la moment de 24 servicii pe interese din care opt apărute recent. Serviciile țin de sănătate, alimentație corectă, medicină și acordarea primului ajutor medical, educația mediatică, etc.

”Sunt unele opțiuni cu care cetățeanul se poate familiariza doar la bibliotecă. Cititorul studiază iar odată cu ei creștem și noi ca specialist. Invitam la bibliotecă în calitate deformatori juriști, medici, pedagogi. În cazul domnișoarei Inga opțiunea a fost foarte surprinzătoare”, ne-a relatat  Maria Furdui, directarea instituției.