Biblioteca Publică din satul Pepeni promovează în continuare activități în cadrul Campaniei „Scriitorul la el acasă”, parte a Programului Național Lectura Central, ediția VIII, 2025, susținut de Ministerul Culturii al Republicii Moldova, precum și cu prilejul desfășurării Programului național de Acțiuni Educaționale și Cultural- Artistice „ Anul Mihai Eminescu”. Recent a fost organizată întâlnirea cu scriitoarea și jurnalista Paula ERIZANU.
A fost o întâlnire de suflet, în parteneriat cu APL, cu LT„ A. Agapie” , cu bibliotecile publice Bălășești, Răzălăi, cu Biblioteca Raională Sângerei, Casa de Cultură „Nicolae GLIB”, cu participarea profesorilor, elevilor, cititorilor activi ai bibliotecii, care s-au implicat activ. Involuntar ei au convins scriitoarea că îi citesc cărțile, că sunt prieteni cu cartea și lectura, și au reflectat asupra subiectelor abordate de tânăra scriitoare în cărțile sale. Pe parcursul întâlnirii Paula ERIZANU a împărtășit publicului gânduri și trăiri care i-au modelat parcursul literar. A vorbit despre cărțile sale, despre importanța lecturii și a scrisului într-o societate în continuă schimbare. Dialogul dintre scriitoare și participanți- elevi, profesori, cititori fideli, pur și simplu membri ai comunității , a fost unul sincer, viu, plin de sens. Fragmentele citite din volumul „Ard pădurile” au stârnit emoții puternice, iar discuțiile care au urmat au reflectat dorința publicului de a descoperi mai mult din universul creativ al invitatei.
Întâlnirea s-a încheiat cu o sesiune fotografică și cu promisiunea unor revederi viitoare. Cred că am obținut împlinirea a ceea ce mi-am propus să obțin de la această întâlnire. Adică am crescut dragostea față de carte, de lectură și am mai rechemat încă un scriitor acasă. Mai cu seamă că tânăra scriitoare are origini în raionul nostru, mămica ei, Angela BRAȘOVEANU fiind de baștină din Copăceni, sat învecinat cu al nostru. Astfel evenimentul s-a desfășurat într-o atmosferă și cadru cald și primitor. A fost o întâlnire de suflet care a confirmat încă o dată rolul esențial al bibliotecii și al oamenilor de cultură în viața comunității.