Opriți atacurile asupra copiilor

Opriți atacurile asupra copiilor

28
DISTRIBUIȚI

În fiecare an, la data de 4 iunie, este celebrată Ziua Internațională a Copiilor Victime ale Agresiunii (Internațional Day of Innocent Childrean of Aggression) prin care sunt recunoscute suferințele copiilor din întreaga lume care sunt victime ale abuzului fizic, mental și emoțional și, în același timp, este susținut angajamentul ONU de a proteja drepturile copiilor.

Această  zi este, de asemenea, un stimulent pentru a reangaja comunitatea internațională în scopul de a pune capăt tuturor formelor de violență împotriva copiilor.

Maria HUZUN,  șefă a Direcției Protecției Copilului și Familiei din Structura Teritorială  Asistență Socială:

„În urmă cu peste 20 de ani, Adunarea Generală a Națiunilor Unite a adoptat o rezoluție privind drepturile copilului, care a reprezentat o evoluție importantă pentru îmbunătățirea protecției copiilor. În cadrul rezoluţiei s-a semnalat necesitatea lansării unui nou consens între statele membre, pentru a susţine unu efort coordonat, în abordarea vulnerabilităţilor şi încălcărilor majore cu care se confruntă copiii în situaţii legate de conflicte. Eforturile depuse pentru a pune capăt conflictelor şi pentru a sprijini activităţile de prevenire a acestora asigură stabilitatea populaţiei locale, reduce riscul violenţelor şi al exploatării. Prin asigurarea unui climat economic şi social durabil, se susţine în cele din urmă pacea.

Cele şase încălcări mai frecvente în rândul copiilor continuă să persiste, inclusiv recrutarea şi folosirea acestora, uciderea şi abuzul asupra lor, actele de violenţă sexuală comise asupra copiilor, răpirea acestora, atacurile asupra şcolilor şi spitalelor şi refuzul accesului umanitar.”

Aproximativ 75% dintre copii au fost supuşi unor forme de violenţă fizică și psihologică.

Întrucât cazurile de violenţă sunt rareori raportate autorităților, iar serviciile pentru victime sunt limitate, acești băieți și fete nu întotdeauna primesc asistența de care au nevoie. De altfel, puțini părinți au cunoștințele și abilitățile necesare pentru a-și educa copiii într-o manieră pozitivă.

Abandonul și instituționalizarea copiilor sunt, de asemenea, forme de violentă. Iar copii instituționalizați sunt percepuți ca fiind deosebit de vulnerabili. 

Violența se regăsește și în școli. Există îngrijorări cu privire la intimidarea în școli, aproape 60% dintre adolescenți fiind implicați în cel puțin o bătaie în ultimul an și/sau hărțuiți cel puțin o dată în ultimele câteva luni.

 Potrivit Mariei HUZUN,  spune că, în anul 2024, au fost înregistrate la direcție 49 fișe de sesizări   a cazurilor suspecte de  violență , în a. 2025  avem înregistrate 69 fișe de sesizare a  cazurilor     suspecte de violență. Toate  aceste cazuri s-au  examinează la nivelul localității  și dacă    cazul de violență se confirmă, atunci   se examinează și în cadrul ședințelor echipelor multidisciplinare  la nivel de comunitate. Ulterior copilul  este  referit spre serviciile sociale , conform unui Plan de de asistență, unde copilul beneficiază  de suportul necesar.  54 copii refugiați din  Ucraina  au beneficiat de sprijin psihic emoțional în situații de criză, de informare privind sistemul de protecție din Republica Moldova și de asistență în cazuri de încălcare a drepturilor copiilor. Toți copiii care au apelat pentru suport  au  la Serviciul ”Telefonul copilului”   au primit suportul   necesar, inclusive informational.

Aceiași sursă informează că pe parcursul anului 2024 și 2025, în cadrul Centrului de plasament pentru copii separate de părinți ”Raza Soarelui” din or. Sîngerei  în a. 2024 în plasament  au trecut  32 copii.  În a. current  , pînă în present  de serviciile centrului au beneficiat 25 copii.  La moment 20 copii separate de părinți  se află în  plasament.  Aceștti copii în trecutul lor au avut de suferit  în urma violenței.  Nu putem să  delimităm tipurile de violență, fiindcă odată ce copilul  a suferit de violență fizică , sexuală, economică,  concomitant a sufetit și de violență psihologică .    Violența lasă amprente  negative asupra comportamentului de viitor al copilului.  Neglijarea este o formă de violență cel mai des întîlnită în ultimul timp. Pentru această categorie de copii funcționează serviciul social Sprijin pentru  familii cu copii, care vine să acorde suport familiei în scop de prevenire a separării copilului de familie, inclusiv și acordarea suportului bănesc.

 În scopul susținerii copiilor și a  familiilor cu copii  a fost semnat  un  Memorandum între MMPS RM și UNICEF, în a. 2024 –  176 copii și   în prima jumătate a  a. 2025 -180 copii din raion, inclusiv  copii refugiați din Ucraina au beneficiat a câte 4 mii lei.

„Mai mult de o treime dintre elevii de 13-15 ani din școlile din Moldova au raportat că au fost implicați în cel puțin o bătaie în ultimul an sau au fost hărțuiți cel puțin o dată în ultimele câteva luni.

Prin activitatea sa în Moldova, UNICEF susține crearea unor sisteme naționale puternice de protecție a copilului, care să funcționeze în interesul superior al tuturor copiilor, inclusiv al celor mai vulnerabili. Activitățile de îmbunătățire a sistemului de protecție a copilului vizează trei domenii principale: păstrarea familiilor împreună, accesul la justiție și prevenirea violenței împotriva copiilor,”  a reiterat Maria HUZUN.

Totodată, potrivit unor surse, în Ucraina, începând cu anul 2014 și până în present au murit mult mai mult de 1000 de copii, ca urmare a agresiunii militare declanșate de Rusia.