DISTRIBUIȚI

Tradiţiile sunt păstrate cu sfinţenie în localitatea Ineşti. De fiecare dată când au ocazia, bătrânii lasă la o parte grijile şi munca din gospodării şi îşi dau întâlnire, ca pe vremuri, la o sezătoare. Pe timp de pandemie, astfel de întâlniri sunt mult mai rare, dar cu aceleaşi ritualuri şi obiceiuri. O asemenea șezătoare a avut loc duminică la căminul cultural din localitate.

A fost o șezătoare ca pe timpuri în satul Ineşti, raionul Teleneşti. În Căminul Cultural din localitate, mai mulţi gospodari s-au întrecut la împletit, ţesut covoare, dar şi la gătit bucate. Oamenii spun că la şezătoare pot opri timpul în loc şi îşi doresc, ca astfel, să transmită tinerei generaţii tradiţiile autentice româneşti.
Zinaida Dica,directoare la Căminul de Cultură, Ineşti ne spune că șezătorile sunt o tradiție seculară prin urmare acestea trebuie să-și aibă continuitate:
„Ne-am gândit că iată facem 3 şezători pe parcursul acestei luni. Şi vrem să ştim că tot hăinăritul se face din fir şi noi ne-am pus scopul pentru ca să vedem de unde începe firul, unde se duce şi ce face. Şi lucrul acesta îl putem demonstra numai în cadrul unor şezători” ne spune dumneaiei.
Maria Cojocari, locuitoare satul Ineşti este de părere că nu este mai frumoasă preocupare decât să petreci iernile lungi de iarnă împreună cu vecinii tăi.

Continuarea citiți în n.43 din 22 octombrie 2021