Bătălia petru fotoliile de primari e în toi

Bătălia petru fotoliile de primari e în toi

84
DISTRIBUIȚI

     Potrivit datelor Comisiei Electorale Centrale(cec.md), Consiliul Electoral al Circuscripției Electorale raionale nr. 28 a constituit 26 de circumscripții electorale orășănești și sătești ( comunale), care vor activa în localitățile raionului pentru organizarea și desfășurarea alegerilor locale generale din 20 octombrie 2019.

     Consiliul Electoral de Circumscripție finalizează înregistrarea candidaților pentru funcția de primăr. Astfel, până joi dimineața, au fost înregistrați oficial, candidați pentru fotoliul de primar :
Orașul Sângerei : Țîbîrnă Igor, din partea Partidului „Șor”,hotărârea nr.8 din 10.09.2019; Luca Tatiana,Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr.9 din 10.09.2019, Sinicovschi Eugen, Partidul Uniunea Salvați Basarabia, hotărârea nr.14 din 13.09.2019, Doga Vasile, Partidul Liberal Democrat din Moldova, hotărârea nr.15 din 13. 09.2019.
Pentru primăria orașului Biruința: Rusu Valentina, Partidul Politic „ Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”, hotărârea nr. 6 din 13.09.2019, Motruc Ludmila, Partidul Politic „Șor”, hotărârea nr.8 din 13.09.2019.
Comuna Bilicenii Noi:
Orlovschi Ivan, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr.4 din 14.09.2019, Tofan Mariana, Partidul Șor, hotărârea nr. 6 din 17.09.2019.     
Comuna Bilicenii Vechi: Coșcodanu Elena, Partidul Șor, hotărârea nr. 3 din 17.09.2019; Guzun Ala, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr.4 din 17.09.2019; Surdu Olga,Partidul Uniunea Salvați Basarabia, hotărârea nr 5 din 17.09.2019.
Comuna Chișcăreni: Bețivu Leonid, Partidul Șor, hotărârea nr.6 din 18.09.2019
Comuna Copăceni: Bostan Rodica, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova,hotărârea nr.4 din 16.09.2019.
Comuna Cubolta: Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr.4 din 16.09.2019.
Comuna Coșcodeni: Herța Ștefan, Partidul Uniunea Salvați Basarabia, hotărârea nr. 3 din 13.09.2019; Vieru Ion, Partidul Liberal Democrat din Moldova, hotărârea nr.7 din 16.09.2019.
Comuna Cotiujănii Mici: Țăruș Leonid, Partidul Șor, nr.7 din 16.09.2019; Fiodoruță Ion, Partidul Liberal Democrat din Moldova, hotărârea nr.9 din 16.09.2019.
Comuna Dobrogea Veche: Rahmanov Victor,Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr. 5 din 11.09.2019.
Comuna Drăgănești: Cirimpei Vitalie, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr.8 din 13.09.2019; Bontea Ruslan, Partidul Liberal Democrat din Moldova, hotărârea nr. 10 din 16.09.2019, Dubenco Sergiu, independent, hotărârea nr. 12 din 16.09.2019.
Comuna Grigorăuca: Hajevschi Anatolie, candidat independent, hotărârea nr.8 din 16.09.2019; Babei Vasile Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr. 9 din18.09.2019.
Comuna Izvoare: Clipca Nadejda, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr.1 din 15.09.2019.
Comuna Iezărenii Vechi: Buciațchi Victor,Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr.5 din 14.09.2019, Gabor Renata, Partidul Liberal Democrat din Moldova, hotărârea nr. 6 din 14.09.2019.
Comuna Pepeni: Rotaru Oleg, candidat independent, hotărârea nr. 9/2 din 18.09.2019, Cernei Oleg, Blocul „Acum”.
Comuna Prepelița: Pleșca Mihail, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr. 5 din 17.09.2019. Eremei Iulian, Partidul Liberal Democrat din Moldova, notărârea nr.6 din 17.09.2019
Satul Rădoaia: Chiosea Alexandru, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr. 6 din 17.09.2019
Comuna Tăura Veche: Ivasciv Iraida, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr.5 din 13.09.2019.
Comuna Sângereii Noi: Cosovan Sergiu, Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, hotârârea nr. 6 din 13.09.2019; Zastavnețchi Marin, Partidul Liberal Democrat din Moldova, hotărârea nr. 7 din 13.09.2019; Velenciuc Leonid, Partidul Politic „Șor”, hotărârea nr.8 din 13.09. 2019.
Comuna Țambula: Belous Andrei, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, hotărârea nr.01, din 16.09.2019.