A luat sfârșit campionatul raional la fotbal între echipele de juniori

118
DISTRIBUIȚI

Miercuri, 31 august, curent, la complexul sportiv „ Olimpiada-80” au avut loc miercurile finale pentru aprecierea echipei campioane și a echipelor laureate.

În primul meci pentru locul trei s-au întâlnit echipele „ Avântul” – Prepelița ( antrenor Vasile Chițan) și „ Steaua”- Iezărenii Vechi ( antrenor Gheorghe Pogor). Meciul în timpul reglementar s-a terminat la egalitate 2:2. Au urmat conform regulamentului loviturile de la unsprezece metri. Fotbaliștii echipei „ Avântul” au fructificat toate cinci lovituri, iar de la  „ Steaua” numai trei.

Mecul  în care s-a hotărât echipa campioană s-a disputat între echipa CF „ Sângerei ( antrenor Chiril Șușu) și echipa CF  „Pepeni” ( antrenor Serge Mongole).

Ambele echipe au ieșit pe teren cu dorința de a învinge. Dar superioritatea fotbaliștilor  din Sângerei a fost vădită și ei au câștigat meciul cu scorul de 7:1. Astfel, echipa CF „ Sângerei” a devenit campioană a campionatului la fotbal între echipele de juniori ediția anului 2022.

Echipei CF „Sângerei” i-au fost înmânate Cupa Raionului și medaliile de aur. Echipelor de juniori FC „ Pepeni” și  „ Avântul” le-au fost înmânate medalii de argint și bronz. Cu diplomă a fost menționată și echipa „ Steaua”, fotbaliștii căreia au participat pentru prima dată în finala campionatului.

Asociația raională de fotbal exprimă mulțumiri tuturor primarilor care au susținut și asigurat participarea echipelor de juniori în campionat. De asemenea,  aducem cuvinte de recunoștință pentru buna conlucrare cu primăria orașului Sângerei, care a pus la dispoziție terenul sportiv.